Společně prožitý Štědrý večer na náměstí v Habartově byl naplněn klidem a pohodou

Již posedmnácté se sešli habartovští občané v deset hodin na náměstí Přátelství, aby se podělili s přáteli a známými o kouzlo sváteční noci. Již po tolik let totiž místní skautské středisko Dýmka pořádá štědrovečerní společné zpívání koled.

Již okolo půl desáté se na náměstí začali trousit první nedočkavci. V tu dobu se odtud do dáli nesl podmanivý zvuk houslí, neboť kapela Fíci z Habartova dorazila na místo již o poznání dříve, aby její členové stihli vše náležitě ozvučit, a živá produkce tak mohla být bezchybná.
V deset hodin se mikrofonu chopil starosta Ivo Zemek, který pronesl několik slov – obyvatelům popřál jen to nejlepší. Od něj pak převzal štafetu zástupce našeho skautského střediska Martin Dvořák, který všechny přivítal a poděkoval jim za přízeň. Zároveň také upozornil na probíhající finanční sbírku, jejíž výtěžek již po mnoho let věnujeme na nákup dárku pro dívky z ústavu sociální péče. Stejný úmysl máme i letos, i když dívky se nám přestěhovaly do Sokolova. Je to sice menší komplikace, ale za 1680 Kč nashromážděných během hodinového setkání jistě něco vhodného vybereme a do Sokolova jménem občanů města i dovezeme a předáme.
Poté se již žezla naplno chopili Fíci, kteří svým bezvadným a bezprostředním muzicírováním a zpěvem skvěle podtrhli báječnou a nevšední atmosféru. Tu si nakonec na náměstí přišlo vychutnat odhadem něco mezi třemi sty až čtyřmi sty lidí. Ti si užívali nejen příjemných setkání se sousedy, kamarády a přáteli, ale třeba i zdarma podávaného svařeného vína a čaje, nebo ukázku skautského živého betléma.

My skauti tak máme radost, že z původního takřka komorního zpíváníčka koled se stalo něco takového, co si i přes současný mnohonásobně větší počet účastníků udržuje něco od prvopočátku nedefinovatelného a kouzelného. Přitom se jedná o akci doslova za pár korun, bez složitého plánování a organizování a bez jakýchkoliv nabubřelostí a efektů. Jsme rádi, že si na to lidé u nás takto zvykli a na společné setkání se vždy těší.
Krátce po jedenácté hodině hudba ustala a lidé se rozešli domů. Na náměstí zůstaly jen skrovné hloučky těch, kteří nespěchali do vyhřátých postelí. Část osazenstva Dýmky se ještě vydala na výšlap na kopec Hrádek, kde náčelník pořádal další ročník skautské soutěže o nejlepší bramborový salát a vaječný koňak.
V úterý po svátcích nás čeká už jen úklid prostranství a demontování betléma, který bude zase na rok uložen v klubovně. Věříme, že jsme naší snahou znovu přispěli k tomu, že se lidé v Habartově o svátcích cítili zase o něco lépe.

Aleš Plevka

originální článek zde