Habartovské náměstí se díky technickým službám a skautům připravilo na Štědrý večer

Den před tím Štědrým podstoupilo náměstí Přátelství v Habartově zaběhnutý rituál, který se koná pod patronací místního skautského střediska Dýmka. To před mnoha lety přišlo s nápadem společného svátečního setkávání občanů města. Protože naše město postrádá kostel, stalo se oním místem pro setkání právě naše náměstí.

V průběhu let se z výše uvedeného nápadu stala nedílná tradice vánočního koloritu v Habartově. V současnosti má podobu shromáždění několika stovek lidí, kteří po večeři, rozdání dárků a nezbytné pohádce vyrazí na desátou hodinu večerní do prostor náměstí. Tam je vše nutné ale náležitě připravit, což se většinou realizuje vždy den předem.

Tentokráte jsme již začali ve čtvrtek 22. prosince, kdy nám s částí práce pomohli pracovníci technických služeb. Došlo na úklid prostranství a také na stavbu altánu, který bude před nepřízní počasí ukrývat kapelu Fíci, která již několik let s námi v tento svátek muzicíruje a doprovází koledy hudební kulisou.
V pátek se pak naplno zapojily do práce i skautské paže. Na devátou hodinu byl stanoven sraz v areálu klubovny, kam krátce na to dojela i avia s kontejnerem, kam jsme naložili vše potřebné. Vše šlo jako na drátkách a přispěly k tomu dvě skutečnosti. Jednou bylo to, že před týdnem se vše potřebné zkontrolovalo a připravilo, a tou druhou skutečností byl fakt, že se nás sešlo oproti minulým letům asi dvacet, což bylo řádně nadplán.

Přeprava materiálu byla otázkou několika minut. Samotná stavba betlému na náměstí pak trvala něco málo přes hodinu. Postup máme již za ta léta náležitě nacvičen. Svázat a vztyčit konstrukci z kulatin, následně vytvořit podestu z palet, konstrukci obepnout plachtovinou a protknout sítí z páskoviny, na vrchol zavěsit kometu, celou stavbu zastřešit předem připraveným chvojím a do středu umístit dřevěné jesle pro Ježíška. Pak trochu poklidit a je hotovo.
V minulých letech jsme ještě vozívali živé ovečky, ale ty letos bohužel budeme postrádat. Chybět za to ale nebude Betlémské světlo a samozřejmě i živé osazenstvo betléma. Ostatně Betlémské světýlko mohou občané Habartova získat již předem, a těšit se tak z něj při sváteční tabuli. Přijít si pro něj mohou v sobotu dopoledne mezi desátou a jedenáctou hodinou, kdy je možné si na náměstí magický plamínek připálit.
Sváteční atmosféru doplní na Štědrý večer zdarma podávané svařené víno pro dospělé a pro děti jistě přijde vhod čaj. Ani letos neupustíme od dobročinné finanční sbírky, jejíž výtěžek vždy věnuje na nákup dárku pro dívky z ústavu sociální péče. Ani tentokrát tomu nebude jinak, pouze s tím rozdílem, že za našimi holkami musíme do Sokolova, kam byly v rámci restrukturalizace z habartovského „Domečku“ přestěhovány.
Věřme tomu, že i navzdory rozmarům počasí, které jsme zakusili již při stavbě, kdy jsme řádně nasákli deštěm, se nám, jako ostatně vždy, sváteční setkání v Habartově vydaří a opět dojde na desítky a stovky milých setkání lidí, kteří se shledávají právě třeba jen jednou do roka při našem zpívání koled.
Aleš Plevka
(originální článek zde)