Vánoční výprava do Chanovic

Mezi  vánočními svátky 27. – 29.12.2017 se družina vlčat a skautů ze střediska  Dýmka Habartov vydala na výpravu do obce Chanovice ,  kousek od Nepomuku.

Akci včetně dopravy autobusem plně hradil Projekt Přátelství bez hranic, koordinační centrum Tandem.

Na výpravu vyrazil vedoucí Radek, kolega Mário zalehl doma s chřipkou a neúčast téměř oplakal.

Jako druhý vedoucí se k nám připojila Markéta z Royal rangers Kraslice spolu se sestrou Denisou, za vlčata Ondra, Vojta, Jirka a Sebík, za skauty Rosťa, Marek, Ondra, Honza, Radek a Šíma.

Po příjezdu do areálu skanzenu jsme se ubytovali, najedli a vyrazili na prohlídku okolí, tedy areálu, zámku i rozhledny. Zahráli jsme fotbálek, rugby a zpátky připravovat večeři. Kreativní špagety s párkem, kde se tvoří postavičky jako z kaštanů a špejlí.  Po uvaření je to sice k nepoznání, ale nás to baví. Při světle baterek kvíz po areálu. Víte co je špýchar, týn, k jakému hlavnímu účelu je stodola?

Naši němečtí skauti z Markredwitz v počtu pěti dětí a dvou vedoucích přijeli před osmou, také si vytvořili a snědli svoje výtvory ze špaget a ještě jsme vyrazili na noční procházku.

Ve čtvrtek ráno jsme po rychlé snídani všichni vyrazili na prohlídku muzea lidových řemesel na zámku, který slouží z větší části jako škola. Čerstvým sněhem jsme vyšlápli potřetí opět k rozhledně na výhled po okolí. Z ochozu je krásný výhled na Horažďovice, Rabí a část Šumavy. Bohužel chvilku před tím se strhla hustá chumelenice, stěží jsme dohlédli ke vchodu do rozhledny…

Po rozehřátí a svačině na ubytovně se všichni chystali na vaření v přírodě. Kotlíkový guláš, pěkně z masa, bez pytlíku. Trochu problém byl rozdělat pět ohnišť, ale naši skauti jsou zkušení táborníci a po rozdělení do mezinárodních skupinek se osvědčili na výbornou. Pět gulášů, pět chutí, trocha uhlíků, jehličí a nahrubo nakrájená cibule. Souhrnem skvělé výsledky a pro mnohé první venkovní vaření.

To už naši přátelé uháněli balit a okolo páté odjížděli zpět.  My si ještě zalítali ve sněhu, večer trénovali uzly a užili si klidný večer.

V pátek obvyklý kolotoč. Balení, úklid, snídaně, nalézání ztracených věcí a ztrácení nalezených věcí.

Okolo deváté dorazil náš ubytovatel, muzejník Klatovského muzea, který nás provedl areálem i domy ve skanzenu. Jeho výklad byl opravdu zajímavý, sestavené objekty jsou některé z roku 1520 a sesbírány byly z celé Šumavy. Po obědě odjezd opět pěkně v klídku až domů.

Jo, a víte, čím se dříve utírali, když toaletní papír ještě nebyl a látky byly moc drahé?

Radek

Komentáře