Švédské Jamboree

Naše skupina
Konečně nastal den 26. 7. 2011, Na který jsme se těšily. Nastal den, na který jsme se připravovali už několik měsíců dopředu. S naší výpravou Čechy jsme se setkali v Praze na Letňanech. Poté jsme se společně vydali na zahajovací ceremoniál, který se odehrával na Palackého náměstí, kde jsme se setkali s ostatními účastníky a kde proběhl zahajovací ceremoniál. Následně jsme se rozloučili a odebrali se zpět na Letňany. Tam jsme se nalodili do autobusů a vydali se směr Švédsko, kde se letošní Jamboree konalo. Jamboree je setkání všech skautů, z celého světa, které se koná jednou za čtyři roky. Účastnit se mohl každý skaut ve věku od 14 do 17 let.

Takhle to vypadalo
Na jamboree se dostavilo téměř 40tisíc skautů z celého světa. Celkem 250 skautů vyslala Česká Republika. Mezi účastníky patřili i Kateřina Zvadová a Jan Štěpánek z Habartova ze střediska Dýmka. Kteří se do Švédska vydali s výpravou jménem „Čechy“. Do výpravy Čechy patřilo asi 40 lidí z Karlovarského a Plzeňského kraje.
Cesta do Švédska trvala téměř 16 hodin. Z čehož 4 hodiny byli stráveni na trajektu. Akce se odehrávala na ploše dvakrát dva kilometry. „Bylo to takové menší město.“
Po příjezdu jsme byli odvedeni na místo naší vesnice. Byli jsme jediní ze všech účastníků, kdo si s sebou přivezl indiánská teepee. A tím jsme na sebe hodně upozornili. Postavili jsme svá teepee, kuchyň a bránu. Pak jsme se odebrali na zahajovací party celé České výpravy, která se odehrávala ve skautské krčmě, která si též nenechala ujít světové Jamboree, Czech Lion. Celý areál byl rozdělen podle ročních období. Naše vesnice se nacházela v zimě.
Káťa s Eliškou
Další den byl oficiální uvítací ceremoniál, na kterém nás přivítali, představily se všechny země, celkem jich bylo 160. Na pódiu vystoupilo několik tanečních hudebních skupin. Následně po setmění proběhla na pódiu i fireshow.
Po ceremoniálu každý den dopoledne začali různé aktivity, kdy jsme se vždy rozdělili do skupin po 10 a byli jsme spojený s ostatními skauty z jiných zemí. Tím byly naše jazykové schopnosti vystaveny jisté zkoušce. Museli jsme se s ostatními skauty domluvit, což vždy nebylo jednoduché. Odpoledne jsme měli možnost zapojit se do různých aktivit po celém areálu. Mezi aktivity, které si mohl každý účastník vyzkoušet, například patřily: 4D kino, vodní Zorbing, bruslení, hvězdárna nebo surfování na simulátoru. A když už jsme byli ze všech aktivit vyřáděni, tak jsme se prostě seznamovali s účastníky z jiných zemí.
Letecký pohled
Za účelem lepšího poznání ostatních zemí a kultur jsme si domluvili výměnou večeři. Probíhalo to tak, půlka naší výpravy odešla na výměnnou večeři k Portugalcům. A zbytek hostil část anglické vesnice. Spolu s nimi jsme hráli různé hry, tance a zpívali jsme společně různé písničky. Setkání bylo velmi obohacující pro obě dvě strany. A v Portugalcích i v Angličanech mnozí z nás našli přátelé.
Vaření si zajistila každá vesnice zvlášť. Samozřejmě se vařilo podle švédské kuchařky. Takže jsme měli možnost ochutnat nejrůznější švédské speciality, které jsou v porovnání s Českou kuchyní velice zvláštní. Nejhorší pro České účastníky bylo zvyknout si na sladké pečivo, které jsme jedli téměř denně.
Jediní jsme měli tea-pea
Jedním z nejlepších dnů byl „Festival kultur“. Každá vesnice si připravila tradiční pokrmy z jejich země. Naše vesnice prezentovala naší republiku lívancem, bramboráky, utopenci, zelím a rozlévali jsme Kofolu.
celá česká výprava

Tak jako nás na Jamboree přivítali uvítacím ceremoniálem, tak se s námi rozloučili ukončovacím ceremoniálem. Na kterém se objevil i sám Švédský král Carl XVI. Gustaf. Ceremoniál byl zakončen ohňostrojem a tím pro nás Jamboree oficiálně skončilo.  Odebrali jsme se do svých vesnic, kde jsme strávili poslední noc na Jamboree. Druhý den ráno jsme ještě stihli
výprodej v Jamshopu, což byl obchod pro všechny účastníky a návštěvníky. Pak už nám nezbývalo nic jiného než se rozloučit a odebrat se do autobusů, které nás odvezli zpátky domů.
Odjížděli jsme plni zážitků a vzpomínek na těch deset dní strávených ve Švédsku. Tolik zážitků by se nám nedostalo s žádnou cestovní kanceláří. Účast na světovém Jamboree byla jak pro nás tak i pro všechny účastníky zkušenost na celý život, které by se nám nikde jinde nedostalo.
Autoři: Jan Štěpánek a Kateřina Zvadová