Habartovští skauti ze střediska Dýmka přispěli k adventní náladě ve městě

Během čtyřtýdenního adventního období vždy dochází k navýšení aktivity habartovských skautů. Ti pořádají několik tradičních akcí. Některé jako besídka, jsou určeny jen pro přátele a členy, jiné pak jsou adresovány nejširší veřejnosti. Budování betlému a adventní zpívání patří do druhé skupiny

Ke stavbě betléma, který v dávných dobách byl na Štědrý den obsazen živými postavami, byla zvolena neděle 29. listopadu. Poslední léta, tak sice betlém opustili živí představitelé biblických postav, ale na druhou stranu betlém zdobí náměstí po celý advent.
A když píši „zdobí“, tak je to určitě pravda, neboť druhým rokem se všichni kolemjdoucí mohou těšit z malířského umění sestry Milušky. Její postavy mají tak trochu Ladovský nádech a jsou nesmírně přívětivé.

O další navýšení tzv. uměleckého dojmu se postaral Petr Běhounek – Běhy, který se rozhodl nahradit již doslouživší přístřešek z tyčoviny, plachtoviny a chvojí něčím trvanlivějším a bytelnějším, co více ochrání malované figury. Po mnoho dní tak takřka bez pomoci budoval na své zahradě montovanou stavbu, jejíž vznik podpořilo město pěti tisíci korunami.
S ohledem na náročnost nové instalace jsme se sešli již v půl deváté. A od této chvíle nezastavili. Zpočátku dominovalo naší práci hlavně přenášení a až posléze došlo i na montáž. Protože foukal studený vítr a z mraků jsme byli bohatě zásobeni sněhem s deštěm, velmi rychle se nám zima zavrtala pod provlhlé oblečení a hlavně trpěly zkřehlé ruce.
Přesto nám šla práce od ruky a ukázalo se, že Běhy promyslel vše do detailu a hlavně i pečlivě vše vyrobil. Každou desetiminutovku nám dílo rostlo pod rukama a čím dál více bylo patrné, že i nový typ přístřešku bude lahodit oku.
Okolo poledne jsme mohli zahlásit hotovo. Ještě drobné terénní úpravy, společná fotografie a vzhůru domů do tepla. Stejně jako vloni na zájemce o sváteční fotografii kousek od betléma čeká navíc i dvojice sněhuláků, která nabízí neotřelé pozadí pro snímek.
V sedmnáct hodin se skauti vrací na místo činu. Na náměstí Přátelství se odhadem sešlo i něco okolo stovky dalších lidí (účast byla jednou z nejvyšších v historii), aby společně zpěvem koled, vánočních a i jiných písní přivítali a pozdravili první adventní neděli. I tato tradice se pro pár desítek lidí stala vítanou a nedílnou součástí nadcházejícího období.
Tentokrát se na ni více nežli jindy připravovaly habartovské skautky, které po několik schůzek s Evou Haufovou, která doprovází zpívánky hrou na kytaru či harmoniku, poctivě nacvičovaly zpěv, aby tak měl kdo takříkajíc táhnout při zpěvu ostatní.
Nutno poznamenat, že výše zmiňovaný betlém má ve tmě a v pouhém odlesku světla pouličních lamp či pod jemným bílým světlem dopadajícím na něj z opodál stojícího vánočního stromu ještě jakési nedefinovatelné kouzlo navíc.
Skauti připomínají, že se ve stejný čas a na stejném místě sejdou i 6., 13. a 20. prosince a všichni zájemci o asi půlhodinové zastavení, zamyšlení a vytržení ze svátečního shonu jsou vítáni.
I letos snad díky skautům krátce před Štědrým dnem zavítá i do Habartova skautská štafeta Betlémského světla, která je dalším magickým poslem Vánoc, které máme všichni tolik rádi.
Více fotek na naší fotogalerii – ZDE
Autor článku: Aleš Plevka