Oslava Dne sesterství 23.2.

Rover Harry podlehl přesile

Den sesterství je, jak všichni skauti dobře ví, mezinárodní svátek skautů a skautek. Slaví se tak narození zakladatelů světového skautingu, Roberta Badena-Powella a jeho ženy Olave Baden-Powellové. Tento svátek připadá na 22.2., kdy se oba narodili, i když s 32-letým rozdílem. Dnu sesterství se také říká Den zamyšlení. Svátek má skautům připomínat, že je jich na celém světě hodně a že všichni jsou si bratry a sestrami bez ohledu na barvu kůže, národnost či věk.

Světlušky si užívají sníh

Naše středisko letos pojalo oslavy trošku jinak, oproti loňským rokům, kdy se vždy scházely všechny oddíly společně a podnikaly něco buď venku nebo vevnitř, podle toho, jak vycházelo počasí. Letos ovšem byli skauti a skautky na jarní výpravě v Karlových Varech, a tak se vedoucí dohodli, že Den sesterství oslaví pouze světlušky a vlčata. Méďová totiž přednesla na radě prosbu, že by chtěla nechat slibovat jednu světlušku.

Z Harryho se stal řídící velkého povozu

V sobotu ve 14. hod jsme se proto ve složení Běhy, Tříska a Méďová z řad vedoucích sešli na skauťáku, abychom vše připravili. Plán byl takový, že se půjde s dětmi bobovat na kopec, poté se půjde ke slibovému ohni a nakonec budeme vytvářet sněhové sochy. Pomalu se začaly scházet děti a společně s Delfínkem a Harrym jsme je vzali na kopec, aby se vyřádily ve sněhu. Běhy mezitím s Méďovou připravily slíbový oheň a Méďová nám uvařila teplý čaj, protože jsme se všichni vrátili úplně promrzlí.

Adéla skládá slib světlušek

Poté přišla na řadu slavnostní část – slibový oheň. Ze světlušek nakonec slibovala Adéla Malinovská. Byl to sice v komorném kruhu, ale mělo to své kouzlo, Méďová tomu kouzlu podlehla a když Adéle předávala slib, tak i slzička ukápla.

Běhání ve sněhovém bludišti

Slib je za námi, je ten správný čas vrhnout se opět do sněhu. Běhy s Ráďou připravili na hřišti sněhové bludiště, ve kterém jsme všichni hráli na babu, samozřejmě se mohlo běhat pouze ve vyhrabaných cestičkách. Když už všem došel dech, pustili jsme se do tvorby sněhových staveb. Světlušky se rozdělily na dvě skupiny a začalo se tvořit. Jedna skupina za pomoci Třísky postavila hrad a druhá za pomoci Méďové kytaru. Běhy s Méďovou mezitím postavili krásného krokodýla a želvu a Ráďa, jako jediný účastník z oddílu vlčat, si postavil horu.

Hrad jedné skupiny světlušek
Kytara druhé skupiny světlušek
Krokodýl a želva Běhyho a Méďové

Ráďovo skála
Akce byla i přes malou účast povedená, užili si jí děti i vedoucí. Sníh je prostě radost a blbnutí celý den ve sněhu tuplem. I když jsme domů dorazili všichni zmrzlí až na kost :).

Veju