O titul Miss čarodějnice 2014 se v Habartově utkalo 21 uchazeček

Junácké středisko Dýmka Habartov znovu po roce otevřelo své brány pro širokou veřejnost. Všichni tak dostali možnost během tradiční akce strávit několik hodin klidu a pohody. Počasí skautům tentokrát přálo, a tak návštěvnická účast se pohybovala v řádu několika stovek příchozích

Doby, kdy areál okupovalo na tisíc návštěvníků a nebylo zde takřka k hnutí, jsou již asi v nenávratnu, ale těm, kteří si na skautské čarodějnice za ta léta zvykli, to evidentně nevadí.
Pompéznost a okázalost někdejších ročníků, kdy se na programu podílely desítky pomocníků, vystřídaly klid, pohoda a jistá skromnost. Přesto je nutné napsat, že příprava akce i v dnešní podobě spolkla desítky hodin a znamenala v menším počtu lidí vyšší nasazení.

Na příchozí čekal perfektně uklizený areál na Kluči, připraveno bylo ohniště a vše, co k pálení čarodějnic patří. Protože připadl tento svátek na všední den, začínalo se až
v 18 hodin. Během odpoledne se tak ještě doháněly ty věci, které nebylo možné připravit při nedělní brigádě. Krátce před šestou hodinou jsme se pak pustili do vztyčování májky, ozvučení a rozmístění soutěžních stanovišť.
Skautské čarodějnice jsou určeny především pro rodiče s menšími dětmi. Pro ně je vždy připravena soutěž o nejkrásnější čarodějnici, letos rozhodoval počet nasbíraných korálků od diváků, a několik her a soutěží, jejichž úspěšné zdolání capartům zaručovalo zisk balíčku
s cukrovinkami. Namátkou si děti musely poradit s plechovkovou pyramidou, nakrmit nenasytného Balůa, z roztroušených písmenek poskládat kouzelná slůvka, ústy uchopit plovoucí jablko, rozpoznat rostliny a živočichy či lapit neposedný klíč. Zdařilé pokusy byly zaznamenány do karty, kterou pak děti vyměnily za zmiňované bonbóny.
Mezitím byla již v plném proudu soutěž o Miss. Tu si čarodějnice zpestřily i slalomem na koštěti a čekání na vyhlášení výsledků zkrátily oddíly vlčat a světlušek prostřednictvím svých krátkých výstupů. Rodiče se zatím věnovali opékání špekáčků, posezení s přáteli, anebo využívali nabídky provizorního bufetu.
Po sedmé hodině došlo na vyhlášení. Vítězkou ročníku 2014 se stala čarodějnice s velmi oblíbeným jménem Baba Jaga. Zvoleny byly i první a druhá vicemiss. Všechny tři se mohly těšit z dárkového balíčku a stylové korunky se šerpou. Všechny ostatní účastnice byly obdarovány velmi chutným a jen pro tuto příležitost zhotoveným perníčkem.
Na pořadu dne pak bylo upálení čarodějnice. Vzplála vysokým a zářivým plamenem
a v táborovém kruhu vyprodukovala takový žár, že všichni přihlížející se během okamžiku jali ustupovat o několik kroků zpět.
Chybět samozřejmě nemohlo ani očekávané lezení na májku. Protentokrát došlo k drobné inovaci. Pod jejím věncem se skvěly dvě barevně odlišené značky. Jejich dosažení znamenalo pro šplhouna zisk kýžené odměny. Odpadlo tak vcelku nebezpečné natahování se po provázku, na němž byly ceny dříve navázány, a také nepříjemné zásahy do šešulek těch, kteří se na zemi na svůj pokus teprve chystali. Na lezce čekalo celkem 14 cen. Sedm pro děvčata, která díky svému svátku měla v lezení přednost, a sedm pro chlapce. Žádná nám nezbyla, což značí, že šplhat děti stále umí.

Před devátou hodinou byl areál již takřka liduprázdný, zbyli zde jen organizátoři.

Akce se skautům povedla.

Autor článku: Aleš Plevka