Habartovští skauti společně oslavili příchod vánočních svátků

Sál Městského kulturního střediska v Habartově posloužil v sobotu 10. prosince v odpoledních hodinách jako místo konání pro další junáckou besídku místního skautského střediska Dýmka Habartov.

Již okolo druhé hodiny odpolední, asi hodinu před oficiálním začátkem, do kulturního domu zamířili převážně členové roverského oddílu Fénix, pod jehož patronací se letošní vánoční setkání konalo. Během té hodiny podnikli roveři poslední přípravy pro to, aby vše klaplo. U baru se chystalo občerstvení, u pódia zvuková aparatura a v sále pak posezení nejen pro skauty, ale i pro jejich rodiče a prarodiče.
Těch se letos sešlo opravdu požehnaně, a tak krátce po třetí hodině mohl náčelník střediska, bratr Petr Běhounek, pozdravit zcela zaplněný sál a popřát všem přítomným během nadcházejících svátečních dnů jen to nejlepší. Poté moderátor besídky Martin Dvořák předal na několik minut slovo bratru Josefu Krejčímu, nestorovi habartovského skautingu. Ten ještě jednou připomněl, že hnutí oslavilo v tomto roce již 100 let své existence a že i přes různé obtíže je skautská myšlenka stále životaschopná.
Posléze nadešel již čas na hlavní bod programu, vystoupení jednotlivých oddílů. Ty se však musely připravit, a tak ony „hluché chvíle“ vyplnila improvizovaná pěvecká čísla. Jako první se předvedly světlušky se svým světlušshow, což byl komponovaný výstup, složený z několika čísel a inspirovaný populárními talentovými soutěžemi.
Světlušky byly vystřídány vlčaty, která secvičila pěvecko-taneční číslo podkreslené notoricky známými vánočními melodiemi. Pódium posléze do své režie přebraly skautky, které během několika minut předvedly dívčí cestu životem od batolete až po zralou ženu, která se opět stává matkou. Rekvizity, převleky i doprovodné melodie se střídaly v rychlém sledu a celá scénka nepostrádala vtip a nadhled. Ostatně na vtip a smích vsadili i skauti, kteří si připravili názornou ukázku několika opravdu vypečených her, při kterých jde všem potencionálním hráčům vskutku o život. Tato část programu byla zakončena scénkou oddílu Fénix, který předvedl různorodost lidských nálad a povah, a to prostřednictvím tří živých zrcadel a jednoho figuranta.
Na besídce však nesmí chybět ani dárky. Středisko si nadělilo nová košťata, čistící prostředky, ale třeba i několik zbrusu nových deskových her. Dárků bylo letos požehnaně. Tři členové střediska si navíc odnesli za svou práci a kamarádskost i malé ocenění v podobě březového lístku prvního stupně.
Oficiální část odpoledne tím byla u konce a mohlo se ochutnávat cukroví, což je jistě také velmi populární součást vánočního setkání. Ti menší se pak pustili do dovádění na vyklizeném parketu a starší si našli místo pro klidnější posezení a popovídání. Okolo sedmé hodiny byla besídka u konce.

Všechny však čekají ještě besídky oddílové a v neposlední řadě i tradiční společné vánoční akce v podobě krmení zvířátek, stavby živého betléma či štědrovečerního zpěvu koled, které se koná vždy o Štědrém večeru ve 22.00 hodin na náměstí Přátelství v Habartově.

Autor: Aleš Plevka

Originální článek zde